מידע שימושי

 
 

ראייה תקינה
חדות ראייה תקינה (אדם שרואה טוב).

קוצר ראייה (מיופיה)
מצב של ליקוי בשבירת קרני האור על ידי מערכת הרפרקציה של העין. קוצר ראייה מתבטא במיקוד העצם הנצפה לפני הרשתית, ולפיכך עצמים קרובים נראים בבירור בעוד שעצמים רחוקים נראים מטושטשים.
קוצר ראייה הוא ליקוי הראייה הנפוץ ביותר בעולם - כרבע מהאוכלוסייה המבוגרת בארצות הברית סובלת ממנו. במקומות כמו יפן, סינגפור וטייוואן, לאחד מכל 2 או 3 מבוגרים יש קוצר ראייה.

רוחק ראייה (היפראופיה)
ליקוי בשבירת קרני האור המגיעות אל עדשת העין. כאשר הן יוצאות מנקודה קרובה, הן אינן מתרכזות על גבי הרשתית ("מסך" העין) אלא מאחוריה, והאדם אינו יכול לראות בבירור עצמים קרובים. לעומת זאת, עצמים רחוקים נראים בבירור (למעט מקרים קיצוניים).

6/6
חדות הראייה התקינה, הנקבעת לפי סטנדרט שבו העין נבדקת ממרחק של 6 מטרים: אם העין מצליחה לראות עצם שאותו היא אמורה לראות ממרחק זה, אזי לעין יש ראייה 6/6; אם העין רואה עצם שאותו היא אמורה לראות ממרחק של 12 מטרים, אזי לעין יש ראייה 6/12.

אסטיגמטיזם (צילינדר)
כאשר מבנה בקרנית או בעדשה התוך-עינית איננו עגול כפי הדרוש, האור אינו נשבר בצורה נכונה ונוצר ליקוי בשם אסטיגמציה. האור אינו נופל במדויק על הרשתית אלא על 2 מרידיאנים שונים, וצורה זו של שבירת האור יוצרת תמונה מעוותת על גבי הרשתית. יש לבצע תיקון של עדשה צילינדרית באמצעות משקפיים או עדשות מגע.

מולטיפוקל
עדשות המשלבות בתוכן דיופטרים (מספרים) שונים, המשתנים בהדרגה מלמעלה כלפי מטה. עדשות אלו מאפשרות ראייה טובה למרחק, למרחקי ביניים ולקריאה - ללא קווי הפרדה נראים לעין על גבי העדשות.

ביפוקל
עדשות משקפיים או עדשות מגע המחולקות לשניים: החלק העליון בעדשה מיועד לראייה למרחק וחלקה התחתון מיועד לקריאה. בין 2 חלקי העדשה יש פס הפרדה.

פזילה
ליקוי ראייה בו גלגלי העיניים אינם מקבילים ולכן לא מתמקדים על אותה נקודה במרחב. הפזילה נגרמת מחוסר תיאום בשרירי העין והיא פוגעת בראייה התלת ממדית, דבר שעלול להשפיע לרעה על איכות ראיית העומק. כמו כן, הפזילה עלולה לגרום לעין עצלה ובמבוגרים היא מובילה גם לראייה כפולה.

 

 

 

 

קרטוקונוס
עיוות בצורת קרנית העין, היוצר חוסר אחידות בצורתה הקמורה. הקרנית אינה יוצרת צורת כיפה אלא חרוט, דבר המוביל לאסטיגמציה - עיוות התמונה המתקבלת על ידי העין. קרטוקונוס יכול להיות קל ולעיתים אף לא להיות מורגש; באסטיגמציה חמורה או בעיוות הקרנית ניתן לנסות לתקן את הבעיה באמצעות משקפיים. במצבים חמורים יותר, משקפיים אינם עוזרים וניתן להתאים עדשות מגע מיוחדות אשר ישבו על גבי העיוות של הקרנית ויתקנו את הראייה.

גלאוקומה
לחץ תוך-עיני מוגבר שעלול לפגוע בעצב הראייה. ניתן לטיפול על ידי טיפות ובמקרים קשים על ידי ניתוח להורדת  הלחץ התוך-עיני.

אנטירפלקס
ציפוי המכסה את עדשת המשקפיים ומונע החזרי אור מהעדשה. הציפוי מאפשר ראייה טובה יותר ועדשה שקופה יותר.

פרזביאופיה (זוקן ראייה)

תהליך הפוגם ביכולת העין לראות מקרוב (קריאה, עבודה מול מחשב, השחלת חוט במחט). התהליך מתחיל מגיל 40 ומעלה והולך ומחמיר עד גיל 55, בו העדשה התוך-עינית מאבדת גמישותה ואת יכולה להגיע למיקוד (פוקוס) כמעט לגמרי. התהליך הדרגתי ודורש משקפיים כדי לראות מקרוב.

עדשות מגע
עדשות מתקנות ראייה - רפואיות או קוסמטיות - אשר מונחות ישירות על גבי קרנית העין. בדרך כלל, עדשות מגע ממלאות תפקיד זהה לזה של משקפיים בתיקון ראייה, אולם לעדשות מגע יש יתרון בכך שהן קלות משקל וכמעט בלתי נראות. לשם נוחות השימוש, רוב העדשות צבועות בגוון כחול עדין. עדשות קוסמטיות הן בעלות נוכחות ברורה בתוך העין ומטרתן היא לשנות את מראה העין. ברחבי העולם, יותר מ-100 מיליון איש משתמשים בעדשות מסיבות שונות.

עיוורון צבעים
חוסר יכולת להבחין בין צבעים שונים בהם אנשים אחרים כן יכולים להבחין. לעתים קרובות, עיוורון צבעים הוא גנטי, אך הוא יכול להיגרם גם מנזק בעין, בעצב ובמוח או עקב שימוש בחומרים כימיים מסוימים.

היפרדות רשתית
מצב בו רשתית העין נפרדת מקיר גלגל העין עקב קרע שנוצר בה. ברוב המקרים ניתן לטפל במצב זה על ידי ניתוח חיגור או הזרקת גז. לעתים יש לבצע ניתוח מסובך יותר הנקרא ויטרקטומיה.

אופטומטריסט
איש מקצוע שבודק ומעריך את כושר הראייה ותפקודים אחרים של העיניים, וכן מתאים משקפיים ועדשות מגע לתיקון בעיות של התמקדות ושל ראייה ירודה.

 
 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר